OBNAŽENÝ
NÁROD

Detail projektu
Zhlédnout film

Obnažený národ
Rok: 2013
52 min

O tom, jak se Chorvatsko každoročně v létě stává českou enklávou a jak na Čechy pohlížejí Chorvaté, vypráví další díl z cyklu Český žurnál.

Inspirací pro nový film Filipa Remundy se stal článek „Nešťastný turista Švejk“ chorvatského novináře Borise Dežuloviče. „To, že čeští turisté kloužou po zpocených podrážkách svých vietnamek ze strmých útesů, nebo že se vydávají vstříc jisté smrti, když plují širým mořem na šlapadlech, není kvůli tomu, že by se nadopovali extází. U Čechů totiž stále žije, u Chorvatů dávno mrtvý, dobrodružný duch kreslených filmů, na nichž jsme společně vyrůstali. Čechy ani v dospělosti neopouští neúnavný optimismus Pata a Mata, ani radost ze života Lolka a Bolka. Oni zkrátka nikdy nedospěli a já jim to závidím,“ napsal ve své úvaze.

Pomůžou nám Chorvaté uvidět sami sebe bez růžových brýlí? Můžeme si z dovolené odvézt i něco jiného než opálená záda a osvěžené plíce? Co říká o Češích, že se téměř milión z nás přes prázdniny stěhuje do Chorvatska? Co o nás říká to, kde tam bydlíme, jak tam trávíme den, jak se tam oblékáme, co tam jíme, jak se tam po večerech bavíme… „Obnažený národ“ je příběh lásky a nenávisti, satirou o vnímání národních stereotypů a úvahou o tom, jakou společenskou roli má moře.

námět, scénář a režie:  Filip Remunda

dramaturgie ČT:  Jana Hádková

střih:  Marek Šulík

kamera:  Jakub Halousek

zvuk:  Michal Gábor

vedoucí produkce ČT:  Ladislav Kožík

kreativní producent ČT:  Petr Kubica

Distributor:

Česká Televize