DOBRÝ
ŘIDIČ
SMETANA

Detail projektu
Zhlédnout film

Dobrý řidič Smetana
Rok: 2013
77 min

Patří řidič Smetana za mříže nebo je obětí politické zvůle? Poslední díl cyklu je věnován právě muži, který svou mediální slávu začal tak nevinně – přimaloval na plakátech politikům tykadla.

Politikům přikresloval tykadla. A na plakáty psal, že jsou to lháři, zloději a korupčníci. Nakonec ho udal jeden z kolegů, také řidič autobusu. Byl souzen manželkou počmáraného politika. Poškodil soukromý majetek! Zaplatil škodu 15 tisíc korun a další trest odmítl. Moje náprava je naprosto vyloučena, zvolal Roman Smetana u soudu. Vyfasoval sto dnů natvrdo. Prezident mu odmítl udělit milost. Autoři filmu už nedokázali jeho příběh jen dokumentárně zaznamenávat – nakoupili spreje a vyrazili do ulic.
Film o souboji práva a spravedlnosti. Je svoboda projevu nadřazena poškození cizí věci? Existuje moment, kdy je potřeba se vzepřít společensky uznaným normám? Dokáže řidič autobusu diskutovat s premiérem?

(Film byl v rámci předpremiéry uveden na na MFDF Jihlava 2012, kde vzbudil vášnivé diskuze, ta po projekci s tvůrci trvala déle než hodinu.)

scénář, režie a kamera: Vít Klusák, Filip Remunda 

střih:  Vít Klusák

zvuk:  Michal Gábor

dramaturg ČT:  Jana Hádková

Partneři projektu

Distributor:

Bontonfilm, a.s.

Taskovski Films