SLEPICE,
VIRUS
A
MY

Detail projektu
Zhlédnout trailer

Slepice, virus a my
Rok: 2021
74 min

Dokumentární film zaznamenává rodinnou pandemickou „reality show“, v níž jde o pokus poznat do detailu život slepic, zachráněných z velkochovu a adaptovaných zpět do venkovského života, na „vlastní dvorek“, a to vše za času koronaviru… Režie F. Remunda

Film začal vznikat během koronavirové krize, kdy se autoři filmu se svými třemi dětmi uchýlili na chalupu v Pošumaví. Při surfování na internetu děti narazí i na záběry z asijského tržiště. Jsou šokovány, když vidí přeplněné klece plné koček a psů určených na porážku; kamera brouzdá tržištěm dál a objevuje rozporcované hady, krysy a další divoká zvířata včetně netopýrů. Z dalšího videa se děti dozvídají, že se koronavirus údajně rozšířil na tomto tržišti z divokých zvířat na lidi.

Úvahy o vztahu lidí a zvířat je dovedou až k rozhodnutí chovat na chalupě slepice, podobně jako jejich místní sousedé. Rodiče koupí každému slepici z klecového chovu. Slepice jsou zubožené, vypadají jinak než slepice u sousedů na zahrádce. Děti zjišťují, proč tomu tak je. Dozvídají se detaily ze života slepic v klecích. Jejich otázky nepostrádají dětskou naivitu, o to víc jsou však naléhavé. Vycházíme z toho, že v době, kdy jde o život lidem, se dostávají práva zvířat do stínu. To však děti nezajímá a na základě příběhu svých slepic se chtějí dovědět víc o tom, proč se lidé na světě chovají ke zvířatům tak bezohledně.

Den za dnem se děti učí o slepice starat, čerpají rady zkušených chovatelů ze sousedství. I s nimi se baví o vztahu člověka a zvířat. Je to dobrá příležitost zamyslet se nad rozdílem chovu hospodářských zvířat na vesnických dvorcích a velkochovech. V souvislosti s tím se čerství chovatelé slepic seznamují s politiky, kteří řeší zákon o zákazu klecových chovů slepic v Česku.

Dokument je výjimečný tím, že společenské a ekologické téma zkoumá dětským pohledem, který je nejen emotivní, ale až překvapivě logický.

Zachráněné slepice se na zahradě dětí mezitím zabydlely, dorůstá jim peří, začínají opět snášet vejce.

V září začíná nový školní rok, děti se však kvůli druhé vlně pandemie ve škole moc neohřejí, vracejí se zpět na chalupu, starají se o rodiče, kteří mezitím onemocněli na koronavirus. A těší se, že na jaře zase pár slepic z velkochovu zachrání.

námět a scénář: Ivona Remundová & Filip Remunda

ve filmu účinkovali: Oleg Remunda, Nadja Remundová, Boris Remunda, Ivona Remundová, Filip Remunda, Jan Pilnáček, Eliška Pilnáčková, Šárka Kramerová, Martina Horáková - veterinářka, Matouš Horák - farmář, Ivan Bartoš - poslanec, Jan Pošvář - poslanec, Jana Nováková - aktivistka organizace Obraz - obránci zvířat, Jan Pozdílek - ředitel velkochovu slepic, Romana Šonková - ředitelka organizace Compassion In World Farming, Jan Jílek - ředitel Odboru Enviromentálního zemědělství Ministerstva zemědělství ČR, Tereza Vandrovcová - vysokoškolská pedagožka, žáci dětské skupiny Savec a slepice Hera, Doubravka, Viktorka, Julie, Peťuška, Safíra, Oliva, kohout Zeus
 

dramaturgie HMF: Jan Gogola ml.
dramaturgická spolupráce: Lucie Králová
dramaturgie ČT: Jana Hádková
výtvarník znělky: Štěpán Tesař

reportér a kameraman: Boris Remunda
druhá kamera: Ivona Remundová, Kryštof Zvolánek, Karel Mařík
zvuk: Michal Gábor
mix zvuku: Václav Flegl
střih: Hana Dvořáčková
kamera: Martin Tokár, Filip Remunda
produkce ČT: Jana Kroupová
vedoucí produkce ČT: Ladislav Kožík

asistentka produkce HMF: Helena Starcová
produkce: Kamila Jeřábková, Ivona Remundová
výkonná producentka HMF: Anna Poláčková
producenti HMF: Vít Klusák & Filip Remunda
výkonná producentka ČT: Kateřina Kovářová
kreativní producenti ČT: Jiřina Budíková, Petr Kubica
režie: Filip Remunda

Distributor:

Česká televize